Polest - Artykuły / Biuletyn - POLEST - Polskie Stowarzyszenie Estradowe - Koncerty, Imprezy rozrywkowe, tematyczne, katalickie, jazzowe itp.

Idź do spisu treści

Menu główne:

 
 
 
polest artykuł - tajemnice światła
 
 20 lat dla kultury i człowieka.
Magdalena LewandowskaJuż 20 lat istnieje Polskie Stowarzyszenie Estradowe „Polest”, skupiające ludzi estrady. Przez ten czas pomogło wielu osobom, zorganizowało setki koncertów i przedstawień artystycznych. Działający w ramach „Polestu” Wydział Programów Katolickich i Patriotycznych od 12 lat ewangelizuje za pomocą słowa i muzyki.

Zaczęło się w ‘89

Towarzystwo powstało na fali przemian roku 1989 - komitet założycielski zawiązał się 5 września. Jego twórcy pragnęli powstania stowarzyszenia, gdzie swoje miejsce mogliby odnaleźć ludzie sceny - aktorzy, piosenkarze, ale także pracownicy techniczni estrady. Przyświecał im cel pielęgnowania polskich tradycji, opierania się na najwyższych wartościach, wspierania artystów w potrzebie - i tak pozostało do dzisiaj. Obecnie stowarzyszenie liczy ponad 1000 członków. Jego zarząd główny, zajmujący się działalnością społeczną, mieści się w Warszawie - przygotowuje m.in. stypendia dla biednej ale zdolnej artystycznie młodzieży. Wrocławski oddział podejmuje działalność artystyczną, a przewodzi mu Bronisław Pałys, wiceprezes „Polestu”, dyrektor Wydziału Programów Katolickich i Patriotycznych. Siedziba stowarzyszenia od lat znajduje się na terenie parafii św. Maurycego, dlatego ta wrocławska świątynia w sposób szczególny związana jest z „Polestem”.

Ewangelizować przez kulturę

Przez te wszystkie lata „Polest” podejmował wiele inicjatyw. W ramach stowarzyszenia prężnie działa Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza - w czasie trwania roku szkolnego artyści teatru prezentują w szkołach i w placówkach kulturalnych na terenie całego kraju ponad 1000 spektakli opartych głównie na lekturach szkolnych. - Bardzo cieszy mnie działalność tego teatru. Jeżdżąc po całym kraju przybliża młodzieży wybitne dzieła sztuki, popularyzuje teatr i uczy artystycznego odbioru już od najmłodszych lat - mówi Bronisław Pałys.
„Polest” to także Wydział Programów Katolickich i Patriotycznych, który od 12 lat ewangelizuje przez kulturę. Prezentowane programy opierają się na nauczaniu Jana Pawła II, Benedykta XVI czy prymasa Stefana Wyszyńskiego, zawsze łącząc się z rokiem liturgicznym Kościoła, z programem duszpasterskim na dany rok przewidzianym. Organizowane są przeróżne koncerty i wydarzenia artystyczne, działają tu grupy artystów kierowane m.in. przez Romana Kołakowskiego, Marcina Rogozińskiego czy Janusza Dariusza Telejkę. Za swoją działalność wydział otrzymał już wiele nagród, a co najważniejsze, wdzięczność i uznanie przychodzących na organizowane wydarzenia słuchaczy.

Dziękujemy za wasz trud

5 września br. w parafii św. Maurycego odbyły się jubileuszowe uroczystości „Polestu”. Eucharystii w intencji stowarzyszenia przewodniczył abp Marian Gołębiewski. Wzięli w niej udział także zaprzyjaźnieni z „Polestem” kapłani i zaproszeni goście. Metropolita Wrocławski dziękował towarzystwu za 20 lat pracy: - Niejednokrotnie byliśmy świadkami wspaniałych doznań artystycznych i wielkich przeżyć, które nam Wydział Programów Katolickich i Patriotycznych przygotował. Dzisiaj za to wszystko dziękujemy Bogu. Dziękujemy także „Polestowi” za przyczynienie się do ubogacenia wewnętrznego wielu słuchaczy. Życzę, abyście dalej wkładali w tę działalność swoje serce i poprzez sztukę przybliżali Boga ludziom. Po Eucharystii nie zabrakło wspólnego spotkania, rozmów, kwiatów, życzeń i oczywiście wspomnień minionych lat.


[ źródło : Tygodnik Katolicki NIEDZIELA ]

 
 

Uwaga: Nowe koncerty i imprezy rozrywkowe ! Zapraszamy do zakładki  [ KONCERTY ]

 
 

polest, polskie stowarzyszenie estradowe, działalność artystyczna, polska estrada, artysta, artyści estradowi, wypożyczanie sprzętu, imprezy tematyczne, KONCERT, organizacja imprez, ARTYSTYCZNE AGENCJE, Imprezy integracyjne, Kultura sztuka, TEATR, Agencje artystyczne, Kultura i sztuka, wydział jazzu, wydział imprez katolickich, imprezy i wydarzenia wrocław, nagroda prometeusz, Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego